Agnieszka Gołoś-Gołąb

Agnieszka Gołoś-Gołąb

Efektywny trening

Pojęcie komercyjne i dobrze się sprzedające. „Chcesz być dobrym sportowcem? Trenuj efektywnie!” Chcesz poznać tajemnicę najlepszego treningu? To efektywność.” I tak możemy wymieniać bez końca.

Co naprawdę kryje się pod tym pojęciem? Przede wszystkim powinniśmy zacząć od końca. Tak, tak, dobrze przeczytaliście – zaczniemy od końca.

Otóż efektywność treningu ma swój początek i koniec w odpoczynku. Nikt nie powinien rozpoczynać treningu, kiedy jego organizm jest niezregenerowany, wycieńczony lub chory. Kończąc trening, bezpośrednio po nim powinniśmy się udać na zasłużoną regenerację. Wasz organizm wam za to podziękuję, ba! Odwdzięczy się na następnym treningu kolejnym krokiem w stronę samorozwoju.

Sam trening musi przybierać odpowiednią formę ćwiczeń i podstawę fundamentalną znaną przez uczestnika zajęć. Określone czynności ruchowe – forma – mogą przybierać różne komendy prowadzącego. I tak na przykład możemy określić formę ścisłą, która charakteryzuje się ćwiczeniami, które mają ściśle( jak sama nazwa wskazuje) określone formy  co do pozycji wyjściowej i końcowej, co do zakresu i charakteru ruchu, ilości powtórzeń, dynamiki i tempa. Wykonuje się je według zaleceń prowadzącego.

Istnieje również forma półścisła, czyli nauczyciel zaleca wykonanie ruchowego zadania bez szczegółowego określenia formy ćwiczenia. Na przykład prowadzący proponuje wykonanie podskoków, wymachów, skłonów, wypadów itd. Bez precyzowania jakich i w jaki sposób mają być one wykonane.

I ulubiona forma większości uczestników – forma dowolna. Czyli improwizacja. Występuje ona gdy prowadzący podaje temat i zadania a ćwiczący rozwiązują je w dowolny sposób, indywidualnie dobierając treści i formę ćwiczeń oraz zabawę J Przekładem tej formy zajęć są ćwiczenia kształtujące do muzyki, gdzie charakter m tempo i dynamika utworu muzycznego determinują sposób wykonania ćwiczeń, ale także inspirują ćwiczących do działania ruchowego.

Nie zapominajmy o dobrej rozgrzewce, rozciąganiu i oczywiście ćwiczeniach rozluźniających nasze mięśnie.

Kto przeczytał niech zastosuje!